(123) 456-7890 info@yourdomain.com

1st EJCOA Forest Hall Invitational, 25-29 October

We are pleased to announce the lineups for the 1st EJCOA Forest Hall Invitational, which comprises two 10-player all-play-all tournaments – one for IM, WGM and WIM norms, and the other aimed at promising young players.

The tournaments are the first in a regular series of all-play-all events planned in Newcastle upon Tyne, Yorkshire and other locations around the UK, aimed at providing opportunities for aspiring players.

We have now filled all the places in the IM norm and Under 2200 All-Play-Alls. If you would like to be considered as a reserve for either event, you can get in touch by writing to: timpeterwall@gmail.com

The event is being supported by the English Junior Coaches and Organisers Association (EJCOA) as part of its programme of training events and tournaments for 2021-22.

Venue: Forest Hall Social Club, Great Lime Road, Palmersville, Newcastle upon Tyne NE12 9DQ

All-play-all A (10 players, eligible for IM, WGM, WIM norms)
IM norm: 7/9
Entry fee for non-IMs: £150
Prizes: £200, £150, £100

Players:
1. FM Jonah B. Willow (ENG) (2353)
2. IM David Fitzsimons (IRL) (2334)
3. FM Tarun Kanyamarala (IRL) (2309)
4. FM Yichen Han (NED) (2306)
5. IM Michael Basman (ENG) (2273)
6. IM Roderick M McKay (SCO) (2243)
7. Steven Jones (ENG) (2231)
8. Trisha Kanyamarala (IRL) (2081)
9. Thomas Eggleston (ENG) (2175)
10. Mikhail Sedykh (ENG) (2120)

Average rating of opponents for highest rated norm seeker: 2230.3.
Reserve player: IM Brandon Clarke (ENG) (2442)

Games in the IM norm all-play-all will be transmitted live on Chess24 using DGT Smartboards.

All-play-all B (10 players, all players FIDE-rated)
Qualification: You need to have a standard-play FIDE rating. Entries will be accepted on a first-come, first-served basis.
Entry fee for all players: £50
Prizes: £150, £100, £50

Players:
1. Paul Dargan (ENG) (2075)
2. Andrew Ward (SCO) (1873)
3. Bernard Sheng Liang Chan (MAS) (1869)
4. Nicolas Skettos (CYP) (1862)
5. Kyle Pelling (ENG) (1706)
6.. Diego Anton Cordova-Lopez (ENG) (1668)
7. Adam Walkowiak (SCO) (1588)
8. Anuurai Sainbayar (ENG) (1530)
9. Shir Bar Tal (ISR) (1338)
10. Prachi Arora (ENG)

Reserve: Stuart Skelsey (ENG) (1915)

Playing schedule for both tournaments:
Round 1: Mon 25 October, 11:00am-3:00pm
Round 2: Mon 25 October, 4:00pm-8:00pm
Round 3: Tue 26 October, 9:00am-1:00pm
Round 4: Tue 26 October, 2:00pm-6:00pm
Round 5: Wed 27 October, 11:00am-3:00pm
Round 6: Wed 27 October, 4:00pm-8:00pm
Round 7: Thurs 28 October, 11:00am-3:00pm
Round 8: Thurs 28 October, 4:00pm-8:00pm
Round 9: Fri 29 October, 10:00am-2:00pm
Time control: All moves in 90 minutes, plus 30 seconds per move.

Tournament Director: FIDE International Organiser Tim Wall
Arbiters: Brian Towers (IA), Tim Wall (NA)

For more information, please contact: timpeterwall@gmail.com

Entry fees should be paid by bank transfer to:
UK Chess Events Ltd
Barclays 20-59-43
Acct 2344 1954

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *